Weinsuche - Finden Sie Ihren Wein. Nutzen Sie unsere Volltextsuche.

Suche
Alle Artikel anzeigen
Bezeichnung
2018 Barolo Perno Riserva, Elio Sandri MAGNUM

"The Perno Riserva is a ravishing, totally compelling Barolo. Un pugno che non fa mai male. Layers after layers appear, carried by an etheral high toned, ...

Preis inkl. 19% MwSt.
zzgl. Versandkosten
€ 189,00
1,50 L
126,00 €/L

"A textbook Sandri Barolo and expression of the grand 2019 vintage. Utterly & youthfully complex, en-dowed with multidimensional character and striking ...

Preis inkl. 19% MwSt.
zzgl. Versandkosten
€ 189,00
1,50 L
126,00 €/L
2018 Barolo Perno Riserva Vigna Disa, Elio Sandri

"The Vigna Disa Riserva presents itself a tad more closed and infused with darker and more balsamic nuances. The depth is youthful, but highly promising and ...

Preis inkl. 19% MwSt.
zzgl. Versandkosten
€ 109,00
0,75 L
145,33 €/L

"Some wines are deeply magical and mystic, even in their very youth, being bruisers, brooding expressions of what they are to become yet. The VD 2019 is in ...

Preis inkl. 19% MwSt.
zzgl. Versandkosten
€ 109,00
0,75 L
145,33 €/L

"On nose the Ceretta 2019 opens up quite brooding, somewhat somber, yet fascinating, ethereal, with a stony/tarry scent. It gets more and more precise with ...

Preis inkl. 19% MwSt.
zzgl. Versandkosten
€ 109,00
0,75 L
145,33 €/L